Jak dbać o blaty kwarcowe?

Blat kamienny by mógł zachwycać swoim pięknem, musi być odpowiednio pielęgnowany. Kwarcyt, spieki kwarcowe oraz konglomeraty kwarcowe są bardzo twarde i wytrzymałe, ale mimo to muszą być pielęgnowane w specjalny sposób. Na szczęście blaty z kwarcytu łatwo utrzymać w czystości dzięki temu, że mają gładką powierzchnię. To sprawia, że ich pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu.

Czyszczenie blatów kwarcowych

Do czyszczenia blatu z naturalnego kwarcytu najlepiej używać środka do czyszczenia kamieni naturalnych. Zadba o utrzymanie połysku kamienia i usunie zabrudzenia. Do mycia blatów z konglomeratu i spieku kwarcowego również są specjalne środki. Lekkie zabrudzenia wystarczy przecierać wilgotną szmatką lub gąbką. Do wody można dodać delikatny środek myjący. Nie należy używać drucianych szczotek i myjek. Ważne jest również, aby nie czyścić blatu żrącymi środkami, ani płynami z granulkami czyszczącymi, które mogłyby uszkodzić powierzchnię. Jeśli powstanie plama, której nie da się usunąć w delikatny sposób, przed sięgnięciem po silny środek należy sprawdzić, jak działa na blat w mało widocznym miejscu.

W pielęgnacji konglomeratu kwarcowego bardzo ważne jest usuwanie zanieczyszczeń najszybciej jak to możliwe. Jeśli plama zostanie na dłużej, może doprowadzić do powstania patyny. 

W jaki sposób pielęgnować blaty kwarcowe?

Aby utrzymać blat z kwarcytu w nienagannym stanie, warto używać środków konserwujących do kamienia. Może to być impregnat służący do pogłębiania naturalnej barwy kamienia. Podkreśla on kolor oraz użylenie skały. Innym środkiem, który można użyć do pielęgnacji kwarcytu, jest impregnat do kamieni, który delikatnie nabłyszczy kamień. Przed nałożeniem środka konserwującego należy umyć blat i wysuszyć go.

Do pielęgnacji konglomeratu i spieku kwarcowego również należy co jakiś czas używać impregnatów. Na rynku dostępne są specjalne preparaty pielęgnujące do konglomeratów i spieków. Poprzez stworzenie przezroczystego filmu nabłyszczają blat oraz zmniejszają jego nasiąkliwość i chronią przed plamami. 

© 2024 AGD PRESTIGE. Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności
Polityka Cookies

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin