Jaki okap wybrać do kuchni otwartej?

Kuchnia otwarta, czyli połączona z innymi pomieszczeniami i tworząca z nimi wspólną przestrzeń to trend, który jest stosowany w architekturze już od dłuższego czasu. I nic w tym dziwnego! Kuchnia open space sprawia wrażenie optycznie większej, lepiej oświetlonej i wygodniejszej w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać, że przestrzeń ta wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań, takich jak m.in. wydajny i estetyczny okap. 

Czym powinien wyróżniać się okap zastosowany w kuchni otwartej? I czy nowoczesny design może iść w parze z wygodą? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Okap do kuchni otwartej a funkcjonalność

Okap wykorzystany w otwartej kuchni musi spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim powinien być urządzeniem nowej generacji, które jest ciche, a jednocześnie pracuje efektywnie. Jego działanie nie może przeszkadzać w prowadzeniu rozmowy z oczekującymi w salonie gośćmi. Dokonując zakupu warto więc zwrócić uwagę na to, ile decybeli wytwarza praca danego modelu. Na wybór zasługują jedynie propozycje określane jako ciche, czyli te, które nie wytarzają więcej niż 50 dB na pierwszym biegu. 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest efektywność. Nie chcemy przecież, żeby kuchenne opary docierały do dalszych części pomieszczenia lub nawet do salonu, czyli połączonej przestrzeni, w której przebywają goście. Konieczne jest więc zastosowanie maksymalnie wydajnych propozycji. Parametr ten jest wyrażany w metrach sześciennych na godzinę (m³/h), co oznacza ilość powietrza, jaką urządzenie jest w stanie oczyścić w ciągu wspomnianej jednostki czasu. 

Jednak to nie koniec. Idealny okap do kuchni otwartej powinien posiadać dodatkowe funkcjonalności, które możemy dopasować do aktualnych warunków oraz do naszych nawyków w czasie gotowania. Bardzo wygodne jest także wyposażenie go w regulowane oświetlenie.

Wygląd ma znaczenie! Jak wybrać estetyczny okap?

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem jest także to, aby okap w kuchni otwartej był estetyczny i dopasowany stylistycznie do pomieszczenia. Jego kształt powinien odpowiadać naszym upodobaniom, a jednocześnie pasować do układu mebli i zapewniać wygodę. 

Kilka podstawowych rodzajów okapu, na które warto zwrócić uwagę i które wyróżniają się odmienną stylistką to: 

  • okap podszafkowy, który doskonale sprawdza się w kuchniach z górnym ciągiem szafek,
  • okap wyspowy, który sprawdzi się przy płycie grzewczej na wyspie kuchennej,
  • okap przyścienny, możliwy do zamontowania w kuchniach, gdzie nie ma szafek nad płytą grzewczą,
  • okap teleskopowy, świetny do zabudowy, montowany na dnie szafki kuchennej, 
  • okap sufitowy, o niezwykłej estetyce, często połączony z lampą.

Przy wyborze okapu do kuchni otwartej warto kierować się także poniższymi zasadami:  

  • okap powinien być zsynchronizowany estetycznie ze stylem kuchni i salonu, tak aby całość była spójna i elegancka, 
  • materiał, z jakiego został wykonany okap powinien pozwalać na jego szybkie czyszczenie,
  • ważny jest każdy detal, ponieważ to szczegóły przekładają się na zaskakujący efekt końcowy. 

© 2024 AGD PRESTIGE. Wszystkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności
Polityka Cookies

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin